Sihirevi
Eğlenceli İllüzyonlar

 

1 )  DÖRT AS OYUNU

Sihirbaz cebinden bir deste çıkarır ve içinden dört ası ayırır. Seyircilerden birine dört ası desteye farklı yerlere koymasını ve iyice karıştırmasını ister. İşlem bitince desteyi seyirciden alır ve ceketinin iç cebine koyar.

Seyircilerine dönerek yapılan işlemleri anlatır. “Ben dört ası desteden hiç bakmadan çıkaracağım. Hem de istediğiniz sırayla.” Seyircilerden birine dönerek “Hangi ası ilk olarak çıkarayım desteden (kupa, karo, maça, sinek)? Hangisi?” Seyircinin isteğine göre dört as da desteden bulunur ve çıkarılır.

Seyirciler şaşkınlıklarını gizleyemez. İnanılmaz gibi görünen bu oyunu birkaç provayla sizler de yakınlarınıza yapabilirsiniz...

Oyun için gerekli malzemeler:

İki adet aynı renk ve desenli deste

Kıyafet olarak cebi olan bir gömlek ve ceket

Sunum:

Destenin birinden dört ası ayırın ve geri kalan kağıtları kaldırın. Ayırdığınız 4 ası, önden arkaya kupa, karo, maça, sinek olarak dizin ve yüzleri size bakacak şekilde gömleğin cebine koyun, bu sırayı iyice ezberleyin.
Aslar, ceket cebinizdeki seyircinin size karıştırıp verdiği desteden çıkarılıyormuş gibi yapılıp, gömlek cebinden alınarak masaya konur.

Mutlaka pratik yapın ve izleyicileriniz çok şaşıracak.

 

2 )  DÖRT ÇILGIN YEDİLİ

Desteden dört adet yedili çıkarılır ve seyirciye verilir. İyice karıştırması istenir. Seyirci içlerinden bir tanesini alır (kupa, karo, maça veya sinek yedilidir). Seçilen yedili tekrar diğerlerinin arasına konur ve iyice karıştırılarak size geri verilir. Siz seçilen yediliyi bulursunuz.

 

Hazırlık:                             

Şekil - 1

 

 

 

 

 

 

Şekil - 2

Dört yedili de Şekil-1 de görüldüğü gibi yedinci noktaları yukarıya gelecek şekilde dizilir. Seyirci birini çekip bakarken ya sizdeki üç yediliyi 180 derece çevirin ya da aldığınız yediliyi ters çevirerek araya koyun. (Şekil-2)

Seçilen kartın yedinci noktası aşağıya gelecektir. Bunu gördükten sonra kartlara bakın, karıştırın ve karışık bir şekilde masaya atın. Hazırlayacağınız senaryoya göre seçilen yediliyi diğerlerinden ayırın.

Not: Örnek şekilde sinek yedili seçilmiştir.

 

3 )  KARTIN BULUNMASI

Oynanış:

Elimizdeki desteyi Seyirciye verir iyice karıştırmasını rica ederiz.Desteyi alıp pantolon yada ceket cebimize koyarız.Bir destede 52 kart vardır.bunların 26’sı kırmızı 26’sı siyahdır.kırmızılar kupa ve karo olmak üzere 13’er,Siyahlarda maça ve sinek olmak üzere 13’erdir.Seyirciye bu açıklamayı yaptıkdan sonra.Siyahlarmı kırmızılarmı diye sorarız.Seyirciden alacağıız cevaba göre oyunu yonlendiririz.Diyelimki kırmızılar dedi.Peki kırmızılarla devam edelim diyerek kupa mı karo mu diye sorarız.Karo dediyse karoları atalım kupalarla devam ediyoruz.1 ‘den 13 e kadar olan kartların 3’ü resimli(Vale ,Kız,Papaz) 10 taneside 1 den 10 a kadar sayı kartıdır.Sayılarmı resimliler diye bir soru yoneltilir.Eğer sayılar cevabını aldıysak 1 den 5’e mi 6’dan 10 ‘a mı diye bir soru yöneltilir.6’dan 10 a cevabı alındıysa 6,7 mi? 8,9,10 mu? Diye sorulur.8,9,10 denirse geriye 6 ve 7 kartları kalır değilmi? Diye söylenir.evet cevabı alınınca Kupa 6 mı?  Kupa 7 mi? diye sorulur.7 derse illüzyonist elini cebine sokar ve destenin arasından hiç bakmadan kupa 7’liyi bulup çıkartır.Herkes bu işe çok şaşıracaktır.


Oyunun Açıklaması:

Seyircinin karıştırarak verdiği deste cebe konurken.Hiç hissettirmeden(çaktırmadan) destenin en altındaki karta bakılır.Ve bu karta gore oyun yonlendirilir.Bir az önce anlattığımız oyunda destenin en altında kupa 7 duruyordu.Çok iyi çalışmadan başkalarına yapmayın.Eğer seyirci ters cevaplar verirse örneğin bizim kartımız(en alttaki kart) kırmızı iken o siyah  seçerse ‘’o zaman siyahları atalım,kırmızılarla devam edelim ’’ diyerek oyunu yönlendireceksiniz.

 

 

4 )  BARDAKTAN YÜKSELEN KART

Bir iplik ve az miktarda yapıştırıcı gerekiyor bu güzel numara için. Seçilen kart en üste getirilir. Deste bardağın içine yerleştirildiğnde, iplik ve yapışkan seçilen karta ataçlanır. İpliği çekerek seçilen kart yükselmiş olur. İyi kalite olta ipi, uzun bir insan saçı kullanmak için iyidir ve close-up oyunlarında bile farkedilemezler.

 

5 )  DENGELENMİŞ DESTE

İllüzyonist, resimde görüldüğü gibi, elinin ters kısmına, parmaklarının üzerine, bir deste yerleştirir. Desteyi alana kadar, tüm deste dengede kalır. Resimde görüldüğü gibi, ekstra bir kart destenin arkasına yerleştirilir. Deste yukarı doğru bakar pozisyonda parmakların üzerine yerleştirilir ve ekstra karta dayandırılır. Desteyi alırken de ekstra kart, desteyle beraber alınır.

 

 

6 )  PARMAKLARDAN YÜKSELEN KART

İşaret parmağınızı deste üzerinde hareket ettirirken, seçilen kart esrarengiz bir şekilde desteden yükselir.

Bunun için, seçilen kartı destenin en üstüne getirin. Desteyi direkt olarak izleyiciye doğru tutun. Seçilen kart, resimde görüldüğü gibi, küçük parmağınızla kartın arkasına vurarak yükselir. Eğer doğru açıdaysanız, küçük parmağınızın bu hareketi farkedilmez.